تفاوت 2.4GHz و 5GHz چیست؟

2.4GHz WiFi و 5GHz WiFi - تفاوت چیست؟
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

به اشتراک بگذارید

شاید به تازگی با WiFi 6 آشنا شده باشید و در فکر جایگزینی تلفن هوشمند قدیمی تان با مدل های جدیدتری که از WiFi 6 پشتیبانی می کنند باشید. مؤسسه WiFi Alliance در سال 2020، یک استاندارد جدید وای فای را معرفی کرد: WiFi 6E. از لحاظ واژه شناسی، به نظر می آید WiFi 6E یک بروزرسانی افزایشی از WiFi 6 باشد، ولی احتمالاً اگر بدانید WiFi 6 و WiFi 6E چقدر با یکدیگر متفاوت هستند، شگفت زده خواهید شد.

تکنولوژی WiFi 6

WiFi 6 استاندارد نسل بعدی در تکنولوژی WiFi است که در پاسخ به تعداد در حال رشد دستگاه های نیازمند به اتصال وایرلس در دنیا ایجاد شده است. اگر یک دستگاه واقعیت مجازی (VR)، چندین دستگاه هوشمند خانگی یا تعداد زیادی دستگاه وایرلس دارید، در این صورت یک روتر WiFi 6 بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.
WiFi 6 از 1024-QAM برای فراهم کردن سیگنال به همراه دیتای بیشتر و 160MHz Channel برای تأمین یک کانال گسترده تر جهت افزایش سرعت وای فای استفاده می کند. می توانید از واقعیت مجازی روان و بدون مکث یا تماشای آنلاین ویدئوی 4K یا حتی 8K بصورت واضح و خیره کننده لذت ببرید. از همه مهم تر، تکنولوژی هایی مانند MU-MIMO و OFDMA که در WiFi 6 بوجود آمده اند، افزایش چهاربرابری ظرفیت و ارائه اینترنت به تعداد دستگاه بیشتری را فراهم می کنند. با استفاده از WiFi 6، می توانید به سادگی با شبکه ای که قابلیت خدمات رسانی به میهمانان و دستگاه های آنها را دارد، مهمانی خانگی برگزار کنید.

WiFi 6E چیست و چه تفاوتی با WiFi 6 دارد؟

در حقیقت، WiFi 6E همان WiFi 6 است با یک E اضافه (Extended) که به زبان ساده تر، نشان دهنده یک افزایش در باند وایرلس قابل استفاده است؛ یعنی باند 6 گیگاهرتز. بنابراین، WiFi 6E یعنی همان WiFi 6 که تا باند 6GHz توسعه یافته است.
6GHz باند فرکانسی جدیدی است که دامنه 5.925GHz تا 7.125GHz را شامل می شود. بر خلاف باندهای فرکانسی موجود، باند 6 گیگاهرتز بدون همپوشانی یا تداخل است. دسترسی به فرکانس 6GHz پهنای باند بیشتر، سرعت بالاتر و تأخیر کمتر را به ارمغان می آورد و منابع مورد نیاز برای نوآوری های آینده، مانند AR/VR، استریم ویدئویی 8K و غیره را فراهم می سازد.

WiFi 6E چه تفاوتی ایجاد کرده است؟

بر خلاف باندهای پر ازدحام 2.4GHz و 5GHz، طیف گسترده 6GHz فقط با اتصالات کارآمد WiFi 6 اشغال می شود و اختلالات ناشی از ازدحام بیش از حد بر روی بیشتر شبکه های وای فای را از بین می برد. کانال های باند تازه بازشده 6GHz با یکدیگر همپوشانی نخواهند داشت که این امر باعث کاهش چشمگیری در تراکم شبکه می شود.
WiFi 6E هفت کانال 160MHz اضافی را امکان پذیر می سازد که پهنای باند و توان خروجی را تا دو برابر افزایش می دهد و امکان انتقال همزمان سیگنال با بالاترین سرعت ممکن را فراهم می سازد. این بدان معناست که می توانید بدون وقفه از تماشای فیلم های با کیفیت 8K، انجام بازی AR/VR و دانلود فایل های حجیم لذت ببرید.
WiFi 6E یک طیف اضافی بالغ بر 1200MHz برای 6GHz WiFi ارائه می دهد که نیازهای استفاده در حال رشد از وای فای را برآورده می سازد. طیف پیوسته 1.2GHz تعداد مسیرهای موجود برای ارسال و دریافت دیتا را بیش از دو برابر افزایش می دهد و باعث افزایش چشمگیر در ظرفیت و کاهش تراکم شبکه می شود.

WiFi 6E: امکان استفاده از تمام قابلیت های WiFi 6

گشایش باند 6GHz شرایط را برای WiFi 6 تغییر خواهد داد. WiFi 6 باعث بهبود عملکرد در کارآیی و ظرفیت شبکه می شود. مزایای WiFi 6 در رقابت با انتقال WiFi 5 (یا سایر رادیوها) هنوز به درستی مشخص نشده است. باند 6GHz فقط برای ترافیک WiFi 6 در دسترس است و به WiFi 6 اجازه می دهد به پتانسیل های از پیش تعیین شده اش دست یابد.

در خبرنامه ما مشترک شوید

از بروزرسانی ها و اخبار تکنولوژی با خبر شوید

دیگر عناوین مرتبط

آیا WiFi 6 با WiFi 6E تفاوت دارد؟
مقالات

آیا WiFi 6 با WiFi 6E تفاوت دارد؟

شاید به تازگی با WiFi 6 آشنا شده باشید و در فکر جایگزینی تلفن هوشمند قدیمی تان با مدل های جدیدتری که از WiFi 6 پشتیبانی

Beamforming
مقالات

تکنولوژی Beamforming چیست؟

چرا به Beamforming احتیاج داریم؟   تداخل سیگنال ارتباط بی سیم یا وایرلس تا حدودی شبیه به ترافیک جاده است. تفاوت در این است که اتومبیل

آیا نیاز به مشاوره دارید؟

جهت ارتباط با کارشناسان ما میتوانید از طریق تلفن تماس ایمیل و یا فرم تماس در ارتباط باشید

02188616961

preloader