مدیریت دارایی های ثابت و اموال

دارایی‌های ثابت سازمان‌ها و شرکت‌ها در کنار منابعی چون مالی و انسانی و ... به‌عنوان یکی از منابع اصلی در تصمیم‌گیری‌ها و تدوین چشم‌انداز و برنامه‌های راهبُردی به شمار می‌آید.
دسترسی به‌موقع به اطلاعات اموال می‌تواند در بهره‌گیری صحیح و به‌موقع مدیریت زمان، استهلاک و جایگزینی به‌موقع اموال مستهلک به‌عنوان یک عامل مهم تلقی گردیده، به همین منظور سازمان‌ها سعی در پیاده‌سازی یک سیستم اطلاعات اموال مناسب نموده تا با دریافت گزارش‌های صحیح و دقیق بتوانند تصمیمات دقیق و صحیحی را در جهت مدیریت بهینه اموال و دارایی ثابت و پیامد آن بهره‌وری در منابع مالی سازمان مربوط اتخاذ نمایند.

جمع آوری اطلاعات

پیرو همین چالش، استفاده از فناوری‌های حوزه AI/DC (شناسایی و جمع‌آوری خودکار داده‌ها) به‌عنوان یک راهکار مناسب در جهت بهینه‌سازی فرآیندهای ثبت و انتقال اطلاعات به رایانه‌ها به شمار می‌آید.
یکی از متداول‌ترین روش‌های این حوزه استفاده از فن‌آوری بارکد است که به سبب قیمت پایین تجهیزات جمع‌آوری و روش‌های آسان‌تر پیاده‌سازی، از اقبال بیشتری برخوردار است.

در حقیقت بارکدها متشکل از نقاط تیره و روشن (2D) با خطوط موازی تیره و روشن بر اساس یک الگوریتم خاص هستند که از طریق قرائت گرها با روش‌های مختلف قرائت، رمزگشایی و تبدیل به یک فایل متنی می‌گردد و درنهایت توسط نرم‌افزار فراخوانی شده و تحت عملیات قرار می‌گیرد.

راهکار پیشنهادی از سوی شرکت داده پرداز پارس پیرامون مبحث مدیریت اموال و به‌کارگیری فن‌آوری بارکد در دو شکل تک و دو بعدی (1D و 2D ) و همچنین فن‌آوری RFID و یا به‌صورت تلفیقی – استفاده از هر دو روش در فرآیند اموال – است.

در این فرآیندها، ابتدا تمامی اموال و دارایی‌ها در داخل نرم‌افزار اموال شرکت داده پرداز پارس ثبت و کد دار شده و بنا بر کُدبندی استاندارد نرم‌افزار بارکدی بر روی پلاک هر کالا توسط دستگاه لیبل پرینتر چاپ، سپس پلاک چسبانده می‌شود.

محاسبه استهلاک و ارزش اضافات، بیمه اموال و گارانتی‌ها

در این فرآیند حتی محل‌های استقرار هم دارای پلاک مجهز به بارکد می‌گردد تا امین اموال (جمع دار) یا مسئول اموال قبل از ورود به مرکز هزینه بتواند بارکد محل را توسط یک دستگاه کامپیوتر جیبی قابل‌حمل (هند هلد) که نسخه‌ای از نرم‌افزار روی آن فعال است، قرائت نموده بتواند لیست اولیه کالاهای موجود در محل را دیده و پس از قرائت اموال مستقر در هر مرکز هزینه بتواند یک لیست مقایسه‌ای ایجاد و در لیست ثانویه کالاها را در همان محل تعیین وضعیت نموده و پس از تأیید فرآیندهای مالی منطبق بر استاندارد سازمان حسابرسی (محاسبه استهلاک و ارزش اضافات، بیمه اموال و گارانتی‌ها) صورت می‌پذیرد.

به اطلاعات بیشتری نیاز دارید؟

با کارشناسان مجرب داده پرداز پارس تماس بگیرید. تلفن تماس ویژه: 88616961 - 021
کارشناسان ما آماده پاسخ گویی به شما عزیزان هستند.