مدیریت انبار

نرم افزار مدیریت و مکانیزاسیون انبار

به‌طور کلی انبار مکانی تلقی می‌گردد که کالا در آن نگهداری می‌شود. ولی از بعد حرفه‌ای و فنی می‌توان با دید فضایی با کاربرد تجاری و طبقه‌بندی بر مبنای اصول علمی جهت نگهداری و توزیع کالاها و مواد اولیه نگریست، که در حقیقت محل تجمع سرمایه سازمان و یا واحد تجاری به شمار می‌آید.

انبارها را می‌توان بر اساس سازه،روش‌های کاربردی، نوع کالاهای انبار و … طبقه‌بندی نمود.

راهکار

یکی از روش‌های پیشنهادی به‌منظور ارتقا بهینه سیستم‌های انبارداری و ردیابی کالا در انبار که توسط شرکت داده‌پردازی پارس پیاده‌سازی و اجرا می‌گردد، استفاده از بارکد در فرآیند جمع‌آوری اطلاعات و انتقال آن به مرکز داده  و پروسس اطلاعات توسط نرم‌افزار ارائه‌شده توسط شرکت داده پرداز پارس در حوزه انبارداری می‌باشد.

در این مدل، اطلاعات کامل کالا داخل نرم‌افزار ثبت‌شده و یک کد یا شماره‌سریال اختصاصی در قالب بارکد میله‌ای یا دوبعدی به آن تعلق می‌گیرد، این کد می‌تواند از مبدأ برای کالا تعریف‌شده باشد، یا توسط یک چاپگر لیبل در محل انبار چاپ و الصاق گردد.

سپس توسط یک دستگاه جمع‌آوری اطلاعات (PDA) شمارش و رسیدگی گردد. (ورود و خروج)

پس‌ازاین مرحله اطلاعات جمع‌آوری‌شده در قالب یک بانک اطلاعاتی و توسط نرم‌افزار ارائه‌شده توسط شرکت پارس داده پرداز، پردازش و عملیاتی می‌شود و قابلیت اجرای کلیه عملیات‌های مربوط به انبار (حواله خروج، صدور حواله ورود، شمارش و تحویل گرفتن و جابجایی، قابلیت ردگیری حتی بعد از رسیدن به‌دست مصرف‌کننده) را در قالب یک سیستم کاملاً مکانیزه با حداقل دخالت نیروی انسانی پیدا می‌کند.

انبار داری

جمیع روش‌ها و فرآیندهایی نظیر دریافت و نگهداری و تحویل کالاها و محصولات بر اساس اصول علمی و فنی گفته می‌شود، که در آن از تجمع غیرضروری کالا و خواب غیرضروری سرمایه که مستوجب ضمان است جلوگیری به عمل می‌آورد، و شامل دو مرحله اصلی و پشتیبان می‌باشد.

مرحله اصلی

دریافت جانمایی و گردش در محیط انبار، انتخاب و جمع‌آوری بسته‌بندی و تحویل، مرحله پشتیبانی، کنترل کیفیت، خدمات ارزش‌افزوده، بخش خدمات مصرف‌کننده و… که خارج از عملیات انبار بوده و می‌تواند درنتیجه فرآیند کارآمد باشد.

 1. استفاده از فن‌آوری نوین انبارداری در حوزه AI/DC  (جمع‌آوری و شناسایی خودکار داده‌ها) می‌تواند پیامدهای مثبت و سودمندی را به دنبال داشته باشد.
 2. ممانعت از انبارش نابجا و پیامد آن رسوب سرمایه و ضمان ناشی از نوسانات قیمتی و فرسوده و ناکارآمد شدن، ورود کالاهای جدیدتر به بازار و از رده خارج شدن تکنولوژی کالاهای انبارش شده.
 3. مدیریت بهینه در فرآیند توزیع و تأمین به‌موقع کالا در محیط کسب‌وکار.
 4. دریافت گزارش‌هایی از قبیل موجودی، گردش کالا، حوالجات ورود و خروج و … که می‌تواند در نحوه تصمیم‌گیری و مدیریت در محیط کسب‌وکار و چابکی سیستم مؤثر واقع شود.
 5. تحلیل فرآیندهای عملیاتی انبار
فواید مدیریت انبار بر مبنای بارکد
 1. ثبت ورود و خروج کالا به صورت مکانیزه
 2. سرعت در جمع آوری و صحت در اطلاعات جمع آوری شده و کاهش خطاهای انسانی
 3. ارایه گزارشات مدیریتی در لحظه
 4. ردیابی کالاها بر اساس کد کالا و سریال
 5. بکارگیری مدل های FIFO  و LIFO در فرآیند چینش و خروج کالاها
 6. کمک در تسریع فرآیند انبارگردانی با استفاده از تجهیزات سخت افزاری نظیر دستگاه های جمع آوری اطلاعات

به اطلاعات بیشتری نیاز دارید؟

با کارشناسان مجرب داده پرداز پارس تماس بگیرید. تلفن تماس ویژه: 88616961 - 021
کارشناسان ما آماده پاسخ گویی به شما عزیزان هستند.